خرید هاست و دامنه

چگونه یک هاست و دامنه برای سایت خریداری کنیم؟

در این ویدیو آموزشی، شما یاد می‌گیرید که چطور یک دامنه و هاست مناسب برای سایت خود انتخاب و خریداری کنید. تمام نکات لازم در مورد خرید هاست و دامنه در این ویدیو آموزشی خدمت شما توضیح داده شده است.

هاست (Host)

هاست، به فضای میزبانی گفته می‌شود که فایل‌های سایت بر روی آن قرار می‌گیرند. به عبارت دقیق‌تر، هاست بخشی از هارد یک کامپیوتر یا سروری است که فایل‌های سایت بر روی آن آپلود می‌شود و زمانی که کاربری وارد سایت ما می‌شود، درواقع به همان سرور وصل شده است. برای تهیه هاست می‌توانید در اینترنت، کلمه “هاست” را جستجو کنید و به لیست بلندی از شرکت‌هایی که خدمات هاستینگ ارائه می‌دهند، دسترسی داشته باشید. شرکت‌هایی مثل پارس آنلاین، میزبانفا، ایران هاست، پارس پک و … نمونه شرکت‌هایی هستند که می‌توانید هاست موردنظر خود را خریداری کنید.

دامنه (Domain)

به عبارت خیلی ساده اگر بخواهیم توضیح بدهیم، دامنه همان نامی است که ما برای سایت خود انتخاب می‌کنیم. هر دامنه از سه بخش تشکیل شده است: نام دامنه، پسوند دامنه و زیر دامنه

علاوه بر هاست و دامنه، یک سری اصطلاحات دیگری چون subdomain، Addon domain، park domain و domain forwarding وجود دارند که می‌توانید توضیحات کامل مربوط به آن‌ها را در بخش “مفاهیم مقدماتی در طراحی سایت” مطالعه کنید.

معیارهایی که در انتخاب نام دامنه باید رعایت کنیم:

  • موضوع دامنه و سایت را مشخص کرده باشید
  • عنوان و نام دامنه متناسب با کارکرد و موضوع فعالیت سایت باشد
  • تا جای ممکن نام دامنه خود را کوتاه انتخاب کنید
  • نام دامنه انتخابی املای روان و صریحی داشته باشد
  • هاست برای ثبت دامنه خریداری کرده باشید و هاست و دامنه به هم وصل شوند

 برای ثبت دامنه، ابتدا باید بررسی کنیم که آیا نام مدنظر ما، قبلاً ثبت شده است یا خیر. برای این کار از ابزاری به اسم Whois استفاده کنیم. به عبارت ساده‌تر، در سایت‌هایی مثل Whois365.com، whois.com و یا سایت‌های ایرانی مثل bertina.ws نام دامنه خود را جستجو می‌کنیم و اگر آزاد بود، می‌توانیم آن را خریداری و ثبت کنیم.

اما برای ثبت دامنه‌های ملی یا همان .ir، قبل از هر کاری باید در سامانه nic.ir عضو شده و ثبت‌نام خود را تکمیل کنیم. در آخر، یک نام کاربری یا به‌اصطلاح نیک هندل در اختیار خواهیم داشت که با استفاده از آن می‌توانیم دامنه .ir خود را ثبت کنیم.

در شروع کار، حتماً نام دامنه‌ای را انتخاب کنیم که هم پسوند .com و هم .ir آن آزاد باشد تا هر دو را بتوانیم ثبت کنیم.

خب، حالا زمان آن رسیده که یک دامنه و هاست مناسب برای سایت خود خریداری کنیم. در ادامه، شما می‌توانید طبق ویدیو آموزشی زیر، اقدام به ثبت هاست و دامنه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید