خلاصه کتاب: انتخاب عالی

/ / زندگینامه و تاریخ
خلاصه کتاب تعالی مبتنی بر انتخاب صحیح

عنوان فارسی: انتخاب عالی

عنوان انگلیسی: Great By Choice

نویسنده: جیم کالینز، مورتن تی. هانسن

سال انتشار: ۲۰۱۱ میلادی

خلاصه نویسی: امین نقیب زاده

مخاطب: مدیران، کارآفرینان و صاحبان کسب‌وکار

مترجم: دکتر حسن زارعی متین، بهزاد محمدیان، مهدی شعله

انتشارات: آوین

کد شابک: ۹۷۸۹۶۴۸۱۴۸۶۷۱

 

جزو کتاب‌های برتر کسب‌وکار از نگاه کاربران GoodReads

 

 

عدم قطعیت، بی‌نظمی و بدشانسی، چرا برخی به‌رغم تمام این چیزها موفق می‌شوند؟

جیم کالینز در کتاب پرفروش ساختن برای ماندن به این پرسش پاسخ داد که راز ماندگاری شرکت‌های آرمانی چیست. او در کتاب از خوب به عالی نیز که بیشتر مقدمه‌ای برای کتاب ساختن برای ماندن به شمار می‌رود درباره قوانین ثابت فرآیند رهسپاری به تعالی صحبت کرد. حال کالینز به همراه همکاری هانسن طی یک پروژه تحقیقاتی نه‌ساله، اصولی برای ساخت یک سازمان متعالی در این عصر غیرقابل‌پیش‌بینی و بی‌نهایت متغیر عنوان می‌کنند. درواقع کتاب «انتخاب عالی» راجع به این موضوع است: چرا برخی از شرکت‌ها در شرایط عدم قطعیت و حتی هرج‌ومرج، رشد می‌کنند و برخی دیگر خیر؟

در خلاصه کتاب ” انتخاب عالی” شما یاد می‌گیرید:

  • قانون بیست مایل پیشروی بدون توجه به پیچیدگی‌ها، آشفتگی‌ها و عدم اطمینان سازمان‌های متعالی را به سمت آینده پیش می‌برد.
  • شرکت‌های (۱۰X) ابتدا گلوله‌های کوچک شلیک می‌کنند تا مختصات را به دست آورند و بعد از به دست آوردن اعتمادبه‌نفس تجربی لازم، منابعشان را بر گلوله‌های بزرگ متمرکز می‌کنند.
  • شرکت‌های (۱۰X) حتی در بهترین زمان حیاتشان نسبت به بدگمانی سازنده وفادار باقی‌مانده‌اند زیرا می‌دانند قبل از وقوع طوفان باید همه‌چیز را مهیا کرد و در نظر گرفت.
  • شرکت‌های (۱۰X) فرض را بر این نمی‌گذارند که اصول و روش‌هایشان منسوخ‌شده‌اند بلکه آن‌ها در آغاز بررسی می‌کنند که آیا سازمان از دستورالعمل خود منحرف‌شده است و آیا انضباطی نادیده گرفته‌شده است؟
  • دلیل موفقیت سازمان‌های متعالی شانس نبوده است بلکه بهره‌ای است که آن‌ها از شانس‌های خود می‌برند. شرکت‌های موفق بر روی شانس و فرصت‌های به‌دست‌آمده خود کار می‌کنند.

برای مشاهده ادامه متن عضو ویژه سایت شوید.

درباره نویسنده

خلاصه کتاب های جیم کالینز

جیم کالینز به‌عنوان استادی که سال‌ها به مطالعه شرکت‌های باثبات و عالی پرداخته، امروز در شرکت‌ها و بخش‌های مختلف اجتماعی به مدیران مشاوره می‌دهد. او عضو رسمی دانشکده بازرگانی دانشگاه استنفورد است و جایزه استاد برجسته را نیز از همین دانشگاه دریافت کرده است. نشریه فوربز نام او را در سال ۲۰۱۷ در فهرست صد مغز زنده کسب‌وکار در سطح جهان قرار داده است. فهرستی که اریک اشمیت، مارک زاکربرگ، جک ولش، وارن بافت، ریچارد برانسون و جف بزوس هم در آن قرار دارند. او ربع قرن از زندگی خود را برای تحقیق در مورد رهبری شرکت‌های موفق گذراند و در همین موضوع کتاب‌های معتبر و پرفروشی را به‌صورت مستقل و نیز با همکاری دیگران، نوشته که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ساختن برای ماندن (build to Last) – عادات قدرتمند شرکت‌های قدرتمند

از عرش به فرش (How the Mighty Fall) – شرکت‌های قدرتمند چگونه سقوط می‌کنند.

از خوب به عالی (Good to Great) – چرا برخی از شرکت‌های جهش می‌کنند و برخی دیگر خیر.

انتخاب عالی (Great by Choice) – چرا برخی از شرکت‌ها باوجود همه بحران‌ها، بازهم جهش می‌کنند

فراتر از کارآفرینی (Beyond Entrepreneurship) – کسب‌وکار خود را به یک شرکت باثبات و عالی تبدیل کنید.

از خوب به عالی برای بخش عمومی اقتصاد (Social Sectors) –از خوب به عالی برای بخش‌های عمومی اقتصاد

توجه: درصورتی‌که فقط خلاصه متن کتاب “انتخاب عالی” مدنظر شماست، می‌توانید فایل PDF آن را از بخش محصولات دریافت کنید، در غیر این صورت با عضویت و تهیه اشتراک سایت، می‌توانید به‌تمامی خلاصه کتاب‌های کسب‌وکار دسترسی داشته باشید.