خلاصه کتاب: شرکت‌های قدرتمند چگونه سقوط می‌کنند

/ / زندگینامه و تاریخ
کتاب از عرش به فرش

عنوان فارسی: شرکت‌های قدرتمند چگونه سقوط می‌کنند

عنوان انگلیسی:  How the Mighty Fall

نویسنده: جیم کالینز

سال انتشار: ۲۰۰۹ میلادی

خلاصه‌نویسی: امین نقیب زاده

مخاطب: مدیران، کارآفرینان و صاحبان کسب‌و‌کار

مترجم: مسعود سعادتمند، فاطمه تابعی

انتشارات: مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران

کد شابک: ۹۷۸۶۰۰۱۷۳۰۰۳۰

“جزو کتاب‌های برتر کسب‌وکار از نگاه کاربران GoodReads”

 

شرکت‌های قدرتمند چگونه سقوط می‌کنند؟ و چرا برخی شرکت‌ها هرگز تسلیم نمی‌شوند.

اصول ذکرشده در کتاب از خوب به عالی جیم کالینز، حاصل بررسی بازه‌های زمانی بود که شرکت‌های ذکرشده در آن تحول خود را در تبدیل از خوب به عالی تجربه کرده بودند. آن پژوهش به دنبال این نبود که بگوید کدام شرکت‌ها در موقعیت خود باقی می‌مانند و کدام سقوط می‌کنند. اما کالینز در پژوهش جدیدش نشان می‌دهد که حتی شرکت‌های متعالی هم ممکن است سقوط کنند. وی بیش از چهار سال روی این پروژه کار کرد و نهایتاً حاصل آن در سال ۲۰۰۹ میلادی در کتابی تحت عنوان “شرکت‌های قدرتمند چگونه سقوط می‌کنند” منتشر شد. درواقع جیم کالینز در این کتاب به این سؤال پاسخ می‌دهد: شرکت‌هایی که روزگاری بسیار عالی بودند، چگونه سقوط می‌کنند؟ و آیا این شرکت‌ها می‌توانند چرخه سقوط و زوال را معکوس کنند و دوباره برخیزند؟

در خلاصه کتاب “شرکت‌های قدرتمند چگونه سقوط می‌کنند؟” شما یاد می‌گیرید:

  • شرکت‌های قدرتمند سقوط می‌کنند اما تا زمانی که کاملاً از بازی حذف نشده‌اند می‌توانند دوباره و حتی قدرتمندتر از قبل بازگردند زیرا سقوط تا حدود زیادی عامل درونی دارد و شرکت‌ها اسیر شرایط بیرونی نیستند.
  • غفلت ناشی از چرخ اول به دلیل خستگی و اعتقاد به اینکه موفقیت شما خودبه‌خود ایجاد شده، مصداق غرور بوده و این اولین مرحله تدریجی سقوط شرکت‌هاست.
  • سقوط شرکت‌ها الزاماً به دلیل کاهش خلاقیت آن‌ها نیست بلکه خلاقیت بی‌حساب‌وکتاب و رشد بی‌اندازه می‌تواند منجر به نابودی شود.
  • یک ارتباط معکوس بین ساختن شرکت‌های بزرگ و انتخاب مدیرعامل از خارج سازمان وجود دارد و شرکت‌هایی که طی دوران سقوط، مدیرعاملشان را از بیرون استخدام کردند هرگز نتوانستند جهش کنند.
  • رهبران شرکت‌های موفق بیشتر نگران کسب درآمد هستند، اما سازمان‌ها از کمبود درآمد نمی‌میرند بلکه از کمبود نقدینگی می‌میرند.

برای مشاهده ادامه متن عضو ویژه سایت شوید.

درباره نویسنده

خلاصه کتاب های جیم کالینز

جیم کالینز به‌عنوان استادی که سال‌ها به مطالعه شرکت‌های باثبات و عالی پرداخته، امروز در شرکت‌ها و بخش‌های مختلف اجتماعی به مدیران مشاوره می‌دهد. او عضو رسمی دانشکده بازرگانی دانشگاه استنفورد است و جایزه استاد برجسته را نیز از همین دانشگاه دریافت کرده است. نشریه فوربز نام او را در سال ۲۰۱۷ در فهرست صد مغز زنده کسب‌وکار در سطح جهان قرار داده است. فهرستی که اریک اشمیت، مارک زاکربرگ، جک ولش، وارن بافت، ریچارد برانسون و جف بزوس هم در آن قرار دارند. او ربع قرن از زندگی خود را برای تحقیق در مورد رهبری شرکت‌های موفق گذراند و در همین موضوع کتاب‌های معتبر و پرفروشی را به‌صورت مستقل و نیز با همکاری دیگران، نوشته که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ساختن برای ماندن (build to Last) – عادات قدرتمند شرکت‌های قدرتمند

از عرش به فرش (How the Mighty Fall) – شرکت‌های قدرتمند چگونه سقوط می‌کنند.

از خوب به عالی (Good to Great) – چرا برخی از شرکت‌های جهش می‌کنند و برخی دیگر خیر.

انتخاب عالی (Great by Choice) – چرا برخی از شرکت‌ها باوجود همه بحران‌ها، بازهم جهش می‌کنند

فراتر از کارآفرینی (Beyond Entrepreneurship) – کسب‌وکار خود را به یک شرکت باثبات و عالی تبدیل کنید.

از خوب به عالی برای بخش عمومی اقتصاد (Social Sectors) –از خوب به عالی برای بخش‌های عمومی اقتصاد

توجه: درصورتی‌که فقط خلاصه کتاب “شرکت‌های قدرتمند چگونه سقوط می‌کنند” مدنظر شماست، می‌توانید فایل PDF آن را از بخش محصولات دریافت کنید، در غیر این صورت، با عضویت و تهیه اشتراک سایت، می‌توانید به‌تمامی خلاصه کتاب‌های کسب‌وکار دسترسی داشته باشید.